http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. november 14.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Minél több magyar, minél
tovább maradjon meg magyarnak!
Ágoston András:
A csőből ki kell jönni
A Magyarok Világszövetsége csőbe húzott bennünket, s most a másik végén kell kijönnünk.
Így jellemezte a minap az egyik vezető ellenzéki politikus a kettős állampolgárság ügyében kiírt ügydöntő népszavazás nyomán előállt helyzetet. Igaza van, ez az egészséges, felelősségteljes reakció. Hozzátehetjük: a magyarországi politikai elit vezető pártjai a csőből csak együtt, majdnem azt mondtam, karonfogva jöhetnek ki.
A nemzetet érintő ügyekben vak tyúk módjára kapirgáló Tamás Gáspár Miklós két szó híján, fején találta a szöget, amikor így nyilatkozott: „A kettős állampolgárság eszelős ötletében rejlő erkölcsi lényeg – az utódállami, kisebbségi magyarság iránti tiszteletteljes és testvéri érzések kifejeződése – érvényes”. Azt ugyanis, hogy „eszelős ötletről” lenne szó, ez a Magyarországra már régen áttelepült „patrióta” már csak erkölcsi okokból sem mondhatta volna ki. Durvábban: eszelős, aki mondja, nem a több mint 350 ezer aláíró, akinek köszönhetően elkerülhetetlenné vált, hogy a magyarországi politikai elit foglalkozzon a kettős állampolgársággal.
Legjobb lett volna, ha a kettős állampolgárságról szóló törvényt – az új nemzeti konszenzus jegyében, a parlamenti ellenzék egyetértésével – még az Antall-kormány terjesztette volna be az országgyűlésnek. Ez a törvény, rögtön az oroszok kivonulása s Magyarország európai orientációjának bejelentése után, a rendszerváltás egyik sarokpontja lehetett volna. Bizonyítéka annak, hogy Trianon ellenére, a nemzet egésze kíván saját erejéből, egyenes derékkal felemelkedni, s beépülni Európába. Ezt nem kifogásolhatta volna senki. Sem az utódállamok, sem a nemzetközi közösség.
Van helye a jó kompromisszumnak
De, ami késik, az nem múlik. Az EU-tag Magyarország politikai elitje most újra próbatétel előtt áll.
A Máért VIII. ülése után a kérdés az, hogy a Fidesz – MPSZ és a Magyar Szocialista Párt elháríthatatlan és átruházhatatlan felelőssége tudatában talál-e kiutat az előállt helyzetből vagy sem?
Orbán Viktor és Hiller István javaslata is elfogadható. Hozza meg az Országgyűlés akár már ezen a héten a kettős állampolgárságról, illetve a határon túli magyarok számára adandó uniós útlevélről. A kormány, pedig kezdje meg a „nemzetpolgárság” fogalmának jogi meghatározását. Külön törvényben, vagy a megfelelő törvények módosításával szabályozza, mi jár a határon túli magyarnak az állampolgári jogokból és kötelezettségekből.
De, ez most már nem elég. Szólítsa fel az Országgyűlés a magyar szavazókat, hogy december 5-én menjenek el szavazni, s mondjanak igent a kettős állampolgárságra és a parlamenti pártok erőfeszítéseire is.
Mert Mádl Ferenc köztársasági elnök is megmondta: jogi akadálya nincs annak, hogy a határon túli magyarok magyar állampolgárságot kapjanak anélkül, hogy lenne magyarországi lakhelyük. Történelmi elégtétel lenne ez a kisebbség számára, s ez nem gyorsítaná fel az elvándorlást a szülőföldről.
A köztársasági elnök a választópolgárokat arra szólította fel, hogy vállaljanak közösséget a határon túli magyarokkal december 5-én a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson.
Orbán Viktor akarja
Vannak mesterséges és mondvacsinált dilemmák a kettős állampolgárság és a szorosan hozzátartozó tényleges magyar autonómia körül. Emeljünk ki néhányat.
A VMDP kezdettől fogva hangsúlyozza: a kettős állampolgárság és a tényleges magyar autonómia között nincs ellentmondás. A kettős állampolgárság a Kárpát-medencében élő magyarság határmódosítás nélküli politikai integrációjának, s egyben Magyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtéséhez szükséges eszköz. Másfelől, a magyar (perszonális) autonómia, amely lehetővé teszi a kisebbségi közösség alapérdekeinek feltárását, kifejezését és képviseletét, a szülőföldön való megmaradás nélkülözhetetlen közjogi kerete. Ily módon feltételezik és kiegészítik egymást. A kettős állampolgárság és az autonómia korrelációját korábban többen kétségbe vonták. A Máért-en már csak az SZDSZ hangoztatta, hogy a két jogi intézmény politikailag kizárja egymást.
Az ellentmondás hangoztatói nemigen fejtették ki nyilvánosan mi a gondjuk a kisebbségi önazonosság megőrzésének e két egymást feltételező pillérével.
Pártdokumentumokban ilyesmi nem fogalmazódott meg soha, de az aggodalmaskodók egy-egy alkalommal mégis kirukkoltak a kérdéssel: hogyan akartok majd ti, kettős állampolgárságú magyarokként a helyi hatalomtól még autonómiát is követelni? Ennél tovább nem mentek, de az aggodalmaskodásuknak aligha van egy mélyebb oka is.
A magyar politikai elit egy része fél attól, hogy a kettős állampolgárságú magyarok érdekeit a nemzetközi politikai színtéren, s főleg a bilaterális kapcsolatokban nem lehet majd úgy kezelni, mint eddig. Távolságtartással, hidegen, „nem akarunk nektek ártani” módon, folyton azt latolgatva, milyen ellenvetésekkel, s az izgágáknak kijáró milyen megrovással kell majd szembenézni a magyar partnernek ha „minden szomszédtól követelni kezdi az autonómiát”? Főleg, ha magyar állampolgárok, illetve a kettős állampolgárok részére kellene azt követelni.
A VMDP-ben két dolgot mondhatunk erre.
Aki akarja a határmódosítás nélküli nemzetegyesítést, annak bizony lehetnek átmeneti kellemetlenségei attól függetlenül, hogy a határ melyik oldalán politizál.
A másik: ha Magyarország nem csak bólogató Lászlóként kíván megjelenni az EU-ban és egyáltalán a nagypolitikában, akkor világosan meg kell mondania: Trianon ellenére a továbbiakban nemzetként kíván megjelenni a nemzetközi politikai porondon. S azt is, hogy az autonómiát jó kompromisszumnak tartja amely kiküszöbölhet egy fontos feszültségforrást.
Ezért van olyan nagy jelentősége annak, hogy Orbán Viktor is egyszerre száll síkra a kettős állampolgárságért, meg a tényleges autonómiáért. Az állam és a nemzet érdekeinek védelme nem új dolog az EU-ban. Hozzá fogunk szokni. A magyar miniszterelnök NATO-ban tett kijelentése, miszerint Magyarországnak jelenleg nincs annyi pénze hadikiadásokra, amennyit kérnek tőle – főleg, ha Gyurcsány Ferenc kitart álláspontja mellett – már az új típusú nemzetközi fellépés kategóriájába tartozik.
Dokumentumok:
A magyar állampolgárok fontosabb jogai és kötelezettségei
Minden magyar állampolgár joga:
Útlevél használata, konzuli védelem, korlátozás nélküli hazatérés joga, lakóhely létesítésének joga, kiutasítás tilalma, kiadatási tilalom (kettős állampolgárok esetén kivételekkel).
Életkorhoz kötött utazási kedvezmény, szabad mozgás az EGT-államokban*
Egészségügyi ellátás az EGT-államokban, a letelepedés és a munkavállalás szabadsága az EGT-államokban (egyelőre bizonyos korlátozásokkal).
Csak a Magyarországon
élő magyar állampolgár joga és kötelezettsége:
Aktív és passzív választójog (hajléktalanként nyilvántartásba vettek is), ingyenes közoktatás, felsőoktatásban ingyenes első diploma. Pénzbeni és természetbeni szociális ellátások, lakástámogatások korlátozás nélküli munkavállalás joga.
Foglalkoztatáshoz kapcsolódó támogatások, nyugellátás, egészségügyi ellátás**.
Adófizetési kötelezettség, honvédelmi kötelezettség (ez nem sorkatonaság).
* EU és Norvégia, Lichtenstein és
Izland
** közoktatásban, felsőoktatásban
alanyi jogon, egyébként biztosítási elven, járulékot fizető munkavállaló esetén
az eltartott hozzátartozóknak is ingyenes ellátás jár.
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt - Temerin
Közlemény, 2004.
november 10.
A Máért mérföldkő lehet
A Vajdasági
Magyar Demokrata Párt úgy véli, hogy a küszöbön álló Máért, a Kárpát-medencében
élő magyarok legmagasabb szintű találkozójának részvevői újabb közös lépést
tehetnek a határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatának serkentésére.
A konszenzus először
a státustörvénnyel kapcsolatban alakult ki. Ennek nyomán az Országgyűlés
elsöprő többséggel fogadta el ezt a jogszabályt.
A VMDP
javaslata az, hogy a Máért zárónyilatkozatába kerüljön be a következő szöveg:
„A Magyar Állandó Értekezlet részvevői a Kárpát-medencében
élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjának folyamatában
elérkezettnek látják az időt arra, hogy a határon túli magyarok, akik ezt
igénylik felvehessék a magyar állampolgárságot anélkül, hogy letelepednének
Magyarországon.
A Magyar
Állandó Értekezlet részvevői arra kérik a magyarországi szavazókat, hogy
december 5-én vegyenek részt személyesen is a nemzeti integráció folyamatának
előmozdításában, s az ügydöntő népszavazáson szavazzanak igennel.”
A VMDP az
ügyhöz méltatlannak tartja a vitát, ami a kettős állampolgárságra vonatkozó
ügydöntő népszavazás körül kibontakozott. A maga részéről úgy véli, nem lehet a
kettős állampolgárságnak a nemzeti integráció történelmi jelentőségű
folyamatában játszott szerepét garasoskodó érvekkel tagadni. Antidemokratikus
és az emberi jogokat sérti a nézet, amely a kettős állampolgárságot azért nem
akarja megadni, a határon túli magyaroknak, nehogy azok otthagyják
szülőföldjüket.
Nincs olyan ország, sem az Európai Unióban, sem azon kívül, amely tönkrement volna amiatt, hogy jogrendszerében helyet kapott a kettős állampolgárság intézménye. Egyik ilyen országban sem következett be földindulásszerű bevándorlás. Ellenkezőleg. A kettős állampolgárság társadalmi kohéziót növelő szerepe van. Ezért szorgalmazzák alkalmazását nemcsak a megállapodott demokráciákban, mint amilyen Olaszország, hanem az újonnan létrejött balkáni államokban is, mint amilyenek Horvátország és Szerbia. Nem véletlen, hogy ezeknek a háborúból frissen kikeveredett országoknak a nemzetközi közösség képviselői még 1997-ben, bizalomerősítő megoldásként javasolták a kettős állampolgárság bevezetését.
A VMDP
javasolja, hogy a Máért-re kapjon meghívást Tőkés László is.
A VMDP
üdvözli a parlamenti pártok döntését, hogy részt vesznek az MDF által kezdeményezett
négypárti egyeztetésen. A Máért – ha sikerül konszenzusra jutni a kettős állampolgárság
támogatását illetően – újabb mérföldkővé válhat a trianoni trauma feloldásának
és a határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatában.
Nyilatkozat a
kettős állampolgárságról
(Csak a Máért-on részt vevő ellenzéki és
határon túli képviselők írták alá, a kormány valamint az MSZP és az SZDSZ
képviselői nem)
1) Felkérjük a magyarországi választópolgárokat, hogy a december 5-ei népszavazáson minél nagyobb számban vegyenek részt és mondjanak igent a kettős állampolgárságra.
2) Kijelentjük, hogy a kettős állampolgárság intézménye a határok módosítása nélküli nemzeti újraegyesítés további eszköze.
3) Felkérjük a magyar kormányt, a magyarországi pártokat és társadalmi szervezeteket, hogy a népszavazási kampányban tartózkodjanak a túlzó kijelenésektől, a demagógiától és minden olyan megnyilvánulástól, amely hangulatot próbál szítani a határon túli magyarsággal szemben.
4) Sikeres népszavazás esetén felkérjük a Magyar Országgyűlést, hogy a nemzetközi példákat követve és a magyar költségvetés realitásait figyelembe véve olyan állampolgársági jogszabályt alkosson, amely egyszerre garantálja a határon túli magyarság szülőföldön való megmaradását és az akadálytalan kapcsolattartást az anyaországgal.
Aláírók:
Orbán Viktor, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség, Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum képviseletében. Markó Béla, Romániai Magyar Demokrata Szövetség hivatalosan eltávozott elnöke nevében Takács Csaba, a Bugár Béla, a Magyar Koalíció pártja, Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt nevében. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke nevében Dudás Károly. Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, Gajdos István, az Ukrajnai Magyarok Demokratikus Szövetsége, Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége, Juhász Sándor, a Magyar Egyesületek Szövetsége, Tomka György, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség, Deák Ernő, az Észak és Nyugat-európai Magyar Szervezetek Szövetsége, Hámos László, a Hungarian Human Rights Foundation, Léh Tibor pedig a Magyarok Világszövetsége Nyugati Régiója képviseletében.
Budapest, 2004. november 12.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.