http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. november 19.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Minél több magyar, minél
tovább maradjon meg magyarnak!
Bőjte Csaba atya, a Dévai árvák oltalmazója a kettős-állampolgárságról
„Ezelőtt pár évvel még a magyar igazolvány is szinte égbekiáltó bűnnek tetszett – határon innen és túl – nagyon sokaknak. Ma már úgy érezzük, hogy ennél töbre a kettős állampolgárságra is joga van az akarata ellenére a határokon kívül, születet magyarságnak. Hiszem, ahogy nem lehetett leállítani a francia forradalom eszméit, vagy a német újraegyesítés utáni vágyat, úgy nem lehet megalítani azt a folyamatot, hogy a "határon túli magyarok" otthonra találjanak a magyar testvéreik között. Hiszem, hogy a közel jövőben mindenképpen megvalósul ez a tiszta, szíveinkbe írott vágy.”
Ágoston András:
"Nyilvánosan nem lehet ellenezni"
Egyre inkább látszik, hogy december 5-e az ügydöntő népszavazás napja az igazság pillanata lesz a Kárpát-medencében élő magyarság számára. Meglátjuk, hol tartunk a határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatában. S azt is, hogy a magyarországi szavazók kinek adnak igazat.
A budapesti internetező nyugíjasnak, aki minősíthetetlen stílusban, de őszinte, mély felháborodással mondta le a VMDP Hírlevelét, mert abban Tamás Gáspár Miklós kettős állampolgárságra vonatkozó kijelentését, azt, hogy „eszelős ötletről” van szó, a több mint háromszázezer magyarországi aláíró igazának védelmében magára a különc filozófusra hárítottam vissza.
Vagy éppen Mádl Ferencnek, a Magyar Köztársaság elnökének, aki a MÉRT-en nemcsak közjogi tisztségének, de a történelmi felelősségének tudatában kimondta: „a magyar állampolgárság egyszerűsített feltételek melletti megadását e közösségek egyöntetűen történelmi igazságtételnek tekintik, és ők is jól tudják, hogy megadásának nincs jogi akadálya”.
Reméljük, hogy a magyarországi szavazók többsége mégis úgy gondolkodik, mint Mádl Ferenc. Aki felszólította Magyarország választópolgárait, hogy „vállaljanak közösséget azokkal a magyarokkal, akikkel a történelem egy nemzetberendezett minket, és akik szeretnék velünk ezt a sorsot osztani, barátságban minden szomszéddal és az egységében erősödő Európával".
Sajnos a kormánypártok más véleményen vannak. Gyurcsány Ferenc, miniszterelnök úr kijelentette, hogy a népszavazás jobban megoszt, mint bármi az elmúlt két évben. Ez bizony igaz. De nem kell rajta csodálkozni, hisz a parlamenti pártok akaratától függetlenül olyan helyzet alakult ki, amelyben a magyarországi választópolgároknak történelmi döntést kell hozniuk. Ez azonban nem baj. Most egyéni döntést kell hozni. Az a fontos, hogy elegen legyenek azon az oldalon, amely akarja a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációját.
Gábor Áron „egyszerű” hazafiként öntött jó ágyúkat a honvédeknek. Szabó Jánosról, a Széna-téren parancsnokló legendás Szabó bácsiról sem tudott senki, amíg tettekre nem került a sor. S a szovjet tankokat megrohamozó pesti srácok közül sokak máig névtelenek maradtak, de tudjuk, személyesen alakították a történelmünket.
December ötödikén történelmet írhatnak a magyar szavazó polgárok is. Megnyithatják az utat mindazok előtt, akik úgy tartják, hogy a 21. században együtt kell haladnunk, nekünk magyaroknak. S akik úgy gondolják, hogy a kettős állampolgárság eszköz lehet az EU-tag Magyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtésére.
Tekintettel arra, hogy az ügydöntő népszavazás történelmi döntést hozhat (ha megnyílik az út a kettős állampolgárság előtt) jó lenne, ha a kampányban, nyílt szándékok, tényleges érvek csapnának össze. S nem lenne olyan külügyminisztériumi, bizalmas stratégia, amelyben a népszavazást "nyilvánosan nem lehet ellenezni". Titokban lehet? Az erdélyi Transindex internetes hírportál által megszerzett dokumentum szerint igen.
Dokumentum:
IDEGFEJJEL
Kettős állampolgárság: ki kapja meg, s ha igen, akkor miért ne?
Ha kettős állampolgárságot kell adni, jobb erről nemzetközi szerződést kötni – többek közt ez áll a magyar külügy bizalmas feljegyzéseiben. Hogyan szűkítsük a jogosultak körét: a csavaros megoldások közt is csemegéztünk. A politikusokat és a kettős állampolgárság megadásában reménykedő kisebbségben élő magyarokat egyaránt többé-kevésbé hidegzuhanyként érheti azoknak a szakértői anyagoknak egy-egy megállapítása, amelyek a magyar külügyminisztériumban készültek e kérdéskörről a MÁÉRT ülése előtt. A lapunk birtokába jutott, 200 oldalas dokumentumcsomagból a legrelevánsabb szempontokat vesszük szemügyre.
A tényállás
Az
állampolgárság annak a ténynek a jogi megjelenítése, hogy az egyént szoros kapcsolat
fűzi egy adott állam lakosságához – szögezi le a Hágai Nemzetközi Bíróság
esetjoga alapján az a szakértői anyag, amely a MÁÉRT állampolgársági
szakbizottsága részére készült.
Az összefoglaló felemlíti, hogy a trianoni békeszerződés (1921) 61. cikkelye szerint "a szomszédos országokban élő magyarok elveszítették magyar állampolgárságukat". Egy kibúvó volt – ha az egyén külön igényelte az állampolgárság megtartását és egy éven belül áttelepült Magyarországra.
Joghézag
A párizsi békeszerződés (1947) nem tartalmaz explicit állampolgársági rendelkezéseket, ám hatályon kívül helyezi a bécsi döntéseket, amelyek magyar állampolgárságot adtak a Magyarországhoz csatolt területeken élőknek. "A békeszerződésben a határmódosításokkal érintett személyek állampolgárságának nemzetközi jogi rendezése nem történt meg" – állapítja meg a szakértő. A szöveg emlékeztet a Velencei Bizottság a kedvezménytörvényről adott állásfoglalására, amely hangsúlyozottan felhívta a magyar hatóságok figyelmét arra, hogy külföldi állampolgárokról "csak a saját területe vonatkozásában alkothat kötelező érvényű rendelkezéseket". Az Európai Állampolgársági Egyezmény (aláírva 1997 novemberében Strasbourgban, tagja Ausztria, Dánia, Hollandia, Portugália és Svédország, illetve Magyarország és Szlovákia), "egyértelműen elismeri a kettős állampolgárság intézményét, és kifejezetten szabályozza az ezzel járó jogokat és kötelezettségeket".
A konvenció ugyanakkor kimondja, hogy minden állam saját joga szerint határozza meg, kiket tekint állampolgárainak. Az ilyen jogszabályt viszont más államok annyiban kötelesek elfogadni, amennyiben ez összhangban áll a vonatkozó nemzetközi egyezményekkel, a nemzetközi szokásjoggal.
De ki kaphat állampolgárságot?
Az egyezmény tiltja a nemzetközi vagy etnikai származáson alapuló diszkriminációt, de elismeri, törvényszerű az a gyakorlat, hogy az államok feltételeket szabnak, amelyek kedvezményeket biztosítanak: ilyen az ország nyelvének ismerete, a származás vagy a születési hely. A Magyarországon hatályban levő állampolgársági törvény (1993/LV) szerint a leginkább kedvezményes eljárással az honosítható, aki magát magyarnak vallja, akinek felmenője magyar állampolgár volt és legalább egy éve Magyarországon él. A kérelmet kizárólag egyénileg és Magyarországon lehet benyújtani.
Előnyök és hátrányok
Lehetne
módosítani úgy a törvényt, hogy a kérelmet külföldön és bevándorlás nélkül
lehessen benyújtani. És kicsodák? A szakértői válasz: vagy azok, akik saját
maguk valamikor magyar állampolgárok voltak, illetve olyan, akiknek korlátozott
fokú felmenője az volt (kizárólag a szülő vagy a nagyszülő). A jelentés
"rövid jogvesztő határidő" beiktatását sem tartja kizártnak – vagyis
aki egy adott pillanatig nem kérelmezi az állampolgárságot, véglegesen búcsút
mondhat neki. A szöveg kiemeli, hogy viszonylag szűk rétegről van szó, vagyis
ez a megoldás "nem nyitja meg széles kör számára az áttelepülés
lehetőségét, a jogvesztő határidő tovább szűkíti a kérelmezők számát"
(már csak azért is, mert Romániából eleve kizárja azokat, akik nem éltek
Észak-Erdély területén 1940-44 között – szerk. megj.)
Előny továbbá, hogy "nem bátorítja a szülőföld kiürítését".
Kiszámíthatatlanság
További megoldás, hogy a törvény marad a régiben, marad a kötelező magyarországi bevándorlás, de eltörli a jogszabály az egyéves várakozási időt. Hátrány, hogy a törvénymódosítás ellentétes volna – a diszkrimináció tilalma miatt – az Európai Állampolgársági Egyezménnyel, s a megváltoztatott jogszabály a világon bárhol élő, volt magyar állampolgár összes leszármazottjára vonatkozna, így mégis "meghatározhatatlan számú kérelem benyújtásával lehet számolni". Mindenesetre az összeállítás melléklete felsorolja, hogy a Magyarországgal szomszédos államok közül kedvezményes honosítást biztosít etnikai alapon és bevándorlás nélkül Horvátország, Szlovénia, Szlovákia, Szerbia-Montenegró és Románia.
Miért jobb szerződni?
A szakértők – inkább sugalmazva, mint kimondva – nemzetközi szerződés megkötését tartják célravezetőbbnek, arra alapozva, hogy a térségben Szerbia-Montenegró és Bosznia-Hercegovina kötött sikerrel ilyen megállapodást. A szerződés előnye, hogy nem diszkriminálna etnikai alapon, egyéb állampolgársági jogokat és kötelezettségeket is szabályozhatna, mivel csak egy adott országra vonatkozik, nincsenek "világméretű" kihatásai, továbbá ha az adott állam beleegyezik a dologba, elkerülhetők a nemzetközi fórumok előtti viták.
Miért nem jobb szerződni?
Ha a nemzetközi megállapodás feltételül szabja a magyarországi lakóhelyet, akkor a szülőföld elhagyását bátorítaná, illetve a kétoldalú tárgyalások miatt a szöveg végelegesítése és hatálybalépése, meglehetősen elhúzódhat.
Ki fizeti a számlát?
Az egyik pénzügyi jellegű hatásvizsgálat "a magyar állampolgárság megszerzését követő, esetleges tömeges hazatéréssel kapcsolatban" leszögezi, hogy a magyar szociális ellátórendszert gyakorlatilag minden "új" állampolgár igénybe veheti. Ugyan a vonatkozó törvények életvitelszerű Magyarországon tartózkodást írnak elő feltételként, de ezt "az eljáró szervek a gyakorlatban nem tudják ellenőrizni". Érhető, hogy ez a szempont nyugtalanítja a költségvetés összeállítóit, hiszen az állampolgárnak természetszerűen nincs szüksége külön engedélyre munkavállaláshoz. Így "akár egynapos munkaviszonnyal is hozzá lehet jutni több évig folyósítandó ellátásokhoz", például táppénzhez, gyermeknevelési segélyhez stb. Az egészségügyi ellátások köre sem lehet korlátozott, továbbá az állampolgár nem magyar [nemzetiségű] eltartott közeli hozzátartozói is jogosultak "a legköltségesebb műtétekre".
Tíz- vagy ötszázezer áttelepülővel számolva
A költségszámítások alapja a belügyminisztérium jogi főosztályának adata, miszerint jelenleg 778 ezren rendelkeznek magyar igazolvánnyal. Eszerint a hatástanulmány azzal a feltétellel számol, hogyha 10 ezren, 100 ezren vagy 500 ezren települnek át új jogaikkal élve. Eszerint 10 ezer fős áttelepülés – minden lehetséges, társadalombiztosítási jellegű költséget beszámítva, beleérve az ideiglenes lakhelyeket is – 4 milliárd forintba kerülne. Félmillió új állampolgár Magyarország területén 137 milliárdos társadalombiztosítási pluszt venne igénybe.
"A kiadásokat csökkentheti az állampolgárság kiterjesztését megelőző, átgondolt, jelentős reform a szociális védelmi, társadalombiztosítási ellátások területén. Ezt csak úgy lehet elérni, ha a jelenlegi magyar állampolgárok jogosultságát is módosítjuk, szigorítjuk [...], megszüntetve azt a jelenlegi alapelvet, hogy minden Magyarországon lakó személy jogosult az ellátásra". További megoldási javaslat "felülvizsgálni" a lakcímbejelentésről szóló 1992. LXVI. törvényt.
"Nyilvánosan nem lehet ellenezni"
Kovács László
akkori külügyminiszternek készült még július elején az a feljegyzés, amely arra
készítette fel a tárcavezetőt, hogyan reagáljon arra, hogy a Magyarok
Világszövetsége befejezte a népszavazási aláírásgyűjtést. "Az
aláírásgyűjtés lezárulása után a magyar politikai elit (a kormány mellett a
legnagyobb ellenzéki párt is) nehéz kommunikációs helyzetbe kerül, mert az
állampolgárság megadása inkább az áttelepülésre serkenthet, szemben áll az
autonómia-törekvésekkel, ugyanakkor nyilvánosan nem lehet ellenezni a politikai
véleménynyilvánítás akár népszavazás útján történő kinyilvánítását". A
kormányzati kommunikációnak visszafogottnak kell maradnia – írja a szakértő. A
tanácsot – az utóbbi hónap sokszor vehemens sajtónyilatkozatait tekintve – a Gyurcsány-kabinet nem igazán fogadta meg. Nem kelti a
nyugodtság látszatát az sem, hogy a kormány egyre-másra áll elő az
állampolgársági ügyet kiváltó egyéb ötletekkel, például a külhoni útlevél vagy
a 20 milliárdos extratámogatás ügyével.
Összeállította: Sipos Géza
Transindex:
[16.11.2004]
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.