http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. november 23.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Minél több magyar, minél
tovább maradjon meg magyarnak!
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt - Temerin
Közlemény 2004.
november 23.
Magyarország – demokratikus nemzetállam
Két eredménye máris van a december 5-ei ügydöntő népszavazás előtt Magyarországon zajló politikai kampánynak.
Az egyik, hogy a magyarországi választó testületben mindinkább tudatosodik, hogy a kettős állampolgárság egyben Magyarország és a magyarság jövőjének a kérdése is. A másik, hogy a politikai színtér felső régióiban lassan háttérbe szorulnak az eddigi ellenérvek. A nyolcszázezer áttelepülő rohama, a négymillió adót nem fizető magyarországi polgár kitagadása, vagy mindennek a koronája, hogy azért nem kell kettős állampolgárságot adni, mert ez netán rosszul esik a helyi többségieknek, s egyszerűen elzavarják a magyarokat Erdélyből, a Vajdaságból.
Ebből indulhatott ki az SZDSZ is, amikor a napokban elérkezettnek látta az időt arra, hogy – egyelőre egy magyar ügyekkel is foglalkozó bécsi újságíró szájába adva – feltette a fő kérdést. Merre tart Magyarország? Szerinte, mármint az újságíró szerint, a kettős állampolgárság a nemzetállam irányába tolná el az országot. Az újságíró, Paul Lendvai a nemzetállami eszmék újraéledését rossz fejleménynek tartja. A francia nemzetállami eszméről nem mondott véleményt, igaz, arról a készséges riportkészítő kollegina nem is faggatta.
A kérdés valóban az: merre tart Magyarország?
A VMDP szerint Magyarország egyenes derékkal csak akkor helyezkedhet el az EU-ban, ha a kettős állampolgárság államjogi kötelekében magával viszi Kárpánt-medencében élő magyar közösségeket is. Trianont meg kell haladni. Vagy így, vagy úgy.
Az egyik megoldás, s erre utalnak a kormánypártok megnyilatkozásai, az érett szocializmusban kialakult modell véglegesítése. Eszerint az utódállamok magyarsága kizárólag az illető ország belügye. Legfeljebb, ha már nagyon verik, vagy más atrocitásokat követnek el ellene, akkor Budapest kezdeményezi a nemzetközi fórumokon, néznék már meg, mi történik ott azzal a kisebbséggel, mi a baja. E modell mai olvasata: boldoguljanak csak a kisebbségi magyarok ott, ahol vannak. A szülőföldjükön. Majd egy kicsit segítjük őket, de nem kell őket túlságosan közel engedni.
A másik, hogy Magyarország – teljesen új megoldással – a Kárpát-medencében élő magyarok kettős állampolgárság útján integrált, demokratikus nemzetállamává alakul át.
Helsinki után a határokat csak békés úton lehetne megváltoztatni. Magyarország a szomszédos államokkal ebben a kérdésben nem juthat egyetértésre. Háborúzni senki sem akar. A határok légiesülése folyamatában egy nemzet nagysága, felemelkedése nem annyira a birtokolt területtől, mint inkább az egy nyelvet beszélő a nemzethez tartozó egyének, kisebb nagyobb közösségek belső erőforrásainak nagyságától, minőségétől függ.
Ebben a helyzetben a trianoni trauma feloldása, nemzetünk felemelkedése nem a területek visszaszerzésével, hanem a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli integrációjával valósulhat meg. A kettős állampolgárság csak eszköze, de nélkülözhetetlen eszköze a nemzeti integrációnak. A szülőföldön való megerősödésnek pedig a jogszabályalkotási és végrehajtási funkciókkal is rendelkező, demokratikus többpárti választásokon alapuló magyar autonómia adhat megfelelő keretet. A cél az, hogy minél több magyar minél tovább maradjon meg magyarnak.
A VMDP nagyra
értékeli, hogy a kettős állampolgárság ügyében, először a rendszerváltás óta,
teljes egység alakult ki a kisebbségi vezető szervezetei és a magyarországi
ellenzék, első sorban a Fidesz – MPSZ között. A VMDP vezetői és szimpatizánsai
örömmel részt vesznek a kettős állampolgárságért folytatott magyarországi
kampányban. Annak tudatában teszik ezt, hogy a magyarországi választó
testületnek az egész nemzet iránti felelőssége növekvőben van
és végül meghozza a kívánt eredményt: a demokratikus nemzetállamot.
Ki mit mondott a
kettős állampolgárságról korábban?
2004. február 13.
Kasza tárgyalt Kováccsal
A kettős
állampolgárság kérdése is szóba került
A kettős
állampolgárság témakörét érintve egyetértettek abban, hogy a kérdés
megvizsgálására létrehozott szakértői bizottság folytassa munkáját. Ennek
során fordítson kiemelt figyelmet annak vizsgálatára, hogy a határon túli
magyar szervezetek részéről pontosan milyen igények jelentkeznek, illetve ezek
hogyan állnak összhangban Magyarország tényleges lehetőségeivel.
Forrás: Magyar Szó
2004. február 19.
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt - Temerin
Közlemény
Nincs szükség további konzultációkra
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt meglepetéssel értesült a tárca szóvivőjének közléséről, hogy „a kettős állampolgárság esetleges bevezetésének lehetőségeiről, feltételeiről folytatódnak a szakértői tárgyalások a Külügyminisztérium és a vajdasági magyar szervezetek között”.
A VMDP tartja magát a vajdasági szakértői bizottság egyhangú döntéssel rögzített álláspontjához. Emlékezetes, hogy a bizottság szövegszerű törvénymódosítási javaslatban fogalmazta meg, mi az, amit a kettős állampolgárság ügyében a vajdasági magyar politikai szervezetek kérnek a magyar kormánytól.
Annál is inkább, mivel a vajdasági javaslatot
követően olyan megállapodásról érkezett hír, hogy a magyarországi parlamenti
pártok január folyamán négypárti összejövetelen tisztázzák az elvi kérdéseket,
s ezt követően, az első negyedévben, döntésre alkalmas javaslat kerül a magyar
parlament elé. Ez az újabb fordulat – tekintettel arra, hogy a vajdaságiak, így
a VMSZ is, teljes értékű kettős állampolgárságot kérnek – a szakértői tárgyalások
felújítása útján a parlamenti döntés elhalasztásával fenyeget.
A VMDP nem látja szükségét, s értelmét sem újabb szakértői tárgyalási fordulóknak.
Tisztában vagyunk azzal, hogy a parlamenti pártok, s a parlament saját felelősségének tudatában, s a konkrét helyzetet sokoldalúan értékelve hozza meg tartalmilag pontosan körülhatárolt döntését. A döntés elhalasztása is döntés.
A VMDP-nek meggyőződése, hogy a kettős állampolgárság ügye olyan kérdés, melynek megoldásához mindkét „oldalnak” közös érdeke fűződik. A kettős állampolgárság a VMDP értelmezésében egy fontos eszköz a határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatának kiteljesítésében. Ugyanakkor hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország egy nemzeti foglalkoztatáspolitikai modell kidolgozásával könnyebben oldja meg a fenntartható gazdasági fejlődés EU-ban vállalt kötelezettségének teljesítését.
Mindezt figyelembe véve, s a schengeni vasfüggöny leereszkedésének árnyékában, a VMDP és a vajdasági magyarság reménykedve várja a kedvező parlamenti döntés meghozatalát az Országgyűlésben.
Brüsszel nem kommentál
Magyarország belügyének tartja
az Európai Bizottság a kettős állampolgárságról tartandó népszavazást, és mint
ilyet, hagyományai szerint nem fűz hozzá kommentárt -- közölte a testület egy
szóvivője a MTI-vel.
A bizottsági illetékes rámutatott, ez akkor is érvényes, ha a magyar népszavazásban szóban forgó téma olyan országokat is érint,
amelyek még nem tagjai az Európai Uniónak.
Brüsszeli források szerdán arra is utaltak az MTI-nek: a kettős állampolgárság
gyakorlati jelentősége minden bizonnyal eleve csökkenni fog azzal, hogy
Magyarország több érintett szomszédja rövidebb vagy hosszabb távon szintén
csatlakozik az unióhoz.
Forrás: Magyar Szó
A Professzorok Batthyány Körének felhívása
Honfitársak!
1920 óta nagyot fordult a világ: a szétszakított nemzetet újra lehet egyesíteni!
A december 5-i népszavazáson arról dönthetünk, hogy a szomszédos államokban élő magyarokat a magyar nemzethez tartozónak tekintjük-e! A népszavazási "igen" ugyanis csak azt írja elő, hogy a magyar Országgyűlés alkosson az alkotmánnyal és a nemzetközi joggal összhangban álló törvényt a kettős állampolgárságról. A szomszéd államokban élő kettős állampolgárságú magyarok Magyarországra többé nem idegenként jönnének, s másutt Európában is európaiként bánnának velük. Honfitársi szolidaritást, szeretetet és megértést kapnának tőlünk, aminek megadása erkölcsi kötelességünk, annál is inkább, mivel ez országunkra lényegében nem róna anyagi terhet.
Meg kell tennünk ezt a történelmi gesztust, hogy a nemzet önbecsülését megőrizhessük. Azt adjuk csak vissza, amit méltánytalanul vettek el tőlük, s amit vérrel, munkával, hűséggel százszor megszolgáltak! A kettős állampolgárság nem szülőföldük elhagyására, hanem éppen az ott maradásra késztetné őket. Ha a népszavazáson "igent" mondunk, lélekben magunkhoz öleljük az elszakított magyarokat. Ha ezt elmulasztjuk, akkor az erejüket felmorzsoló elszakítottság és elnyomatás, a bűn nélküli büntetés után tőlünk, testvéreiktől kapják meg a kegyelemdöfést, a végső ösztönzést a szülőföld elhagyására.
Kezünkben a döntés: szavazzunk a nemzet újraegyesítésére! Szavazzunk igennel a szomszéd államokban élő magyarok kettős állampolgárságára!
"Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és szerencse ismét visszahozhatja, de amiről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemond, annak visszaszerzése mindig nehéz és mindig kétséges." (Deák Ferenc)
Vajdasági levél
Gyurcsány Ferenchez
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Alulírott vajdasági magyar polgári szervezetek kérjük a Miniszterelnök Urat, hogy támogassa a határon túli magyarok kettős állampolgárságának ügyét. Az elmúlt ezer év alatt őseink, az Ön ősei és a többi mai magyar állampolgáré is a magyar nép részei voltak, a magyarság történelmének, kultúrájának megalkotói, formálói, győztesei, vesztesei. Egy nyelvet beszélünk, együtt lettünk és maradtunk keresztények. Együtt éltük át a honfoglalást, a tatár- és a törökdúlást, 1848-at és Trianont. Az elmúlt 84 év alatt a mi nagyszüleink, szüleink túlélték a kisebbségi létbe sodródás sokkját és annak következményeit. Túléltük a szerb királyságot, a titói rendszer asszimilációs testvériség-egység politikáját, a milosevici rendszert, a bombázásokat, a magyarveréseket. Mindig voltak társaink, akik nem a süllyedés zsombékos ösvényén, hanem a felemelkedés útján jártak. Mindig voltak anyaországi testvéreink, akik biztattak: nem szabad feladni, velünk éreztek akkor is, amikor a hatalom elfeledkezett rólunk. És amikor már nem is reméltük, hogy édesanyánk, az anyaország visszafogadhat, megadatott a történelmi lehetőség: a kettős állampolgárság általi nemzetegyesítés. Most már nincs akadály. Az Európai Unió számos tagállamában százezrével élnek kettős állampolgárok anélkül, hogy emiatt bármiféle korlátozást szenvednének. Az elmúlt háborús évek alatt sok vajdasági magyar költözött át az anyaországba. Aki el akart menni, azok többsége már ott van. Az elvándorlást nem lehet megállítani. Nem a kettős állampolgárság fogja kiüríteni a Vajdaságot, inkább megtartja a szülőföldjén, mert védőpajzsként szolgál. De ha sikertelen lesz a népszavazás, úgy fogjuk érezni, hogy nem kellünk az anyaországnak. Hisszük, hogy Ön is átérzi az egységet, és lehetővé teszi, hogy megszülethessen e történelmi jóvátétel.
Tisztelettel: Aracs Társadalmi Szervezet a Muvelt Faluért (Szabadka), Arcus Környezetvédelmi Egyesület (Topolya), Árgus -- Jugoszláviai Magyar Kisebbségjogi Civil Egyesület (Újvidék), Börcsök Erzsébet Vajdasági Módszertani Központ (Pancsova), Kisgazda Vállalkozásfejlesztési Központ (Újvidék), Civil Szervezetek Háza (Zenta), Csornay Richárd Ökológiai Egyesület (Szabadka), Észak-Bácskai Pedagógusok Egyesülete (Szabadka), Iványi István Vajdasági Magyar Történelmi Társulat (Szabadka), Jugoszláviai Magyar Muvelodési Társaság (JMMT) (Újvidék), Kanizsa Község Pedagógusainak Szövetsége, Kiss Lajos Néprajzi Társaság (Szabadka), Magyarságkutató Tudományos Társaság (Szabadka), Módszertani Központ Újvidék, Moravicai Értelmiségi Fórum, Multikulturális Központ (Újvidék), Nagy Sándor Hagyományápoló és Muemlékvédo Egyesület (Újvidék), Nagybecskereki Diáksegélyezo Egyesület, Nyitott Távlatok (Szabadka), Reménysugár segélyalap (Ada), Palics Fórum (Szabadka), Subotica-Szabadkai Feltalálók Egyesülete és Újítók Klubja, Terra's (Szabadka), Újvidéki Diáksegélyezo Egyesület, Újvidéki Magyar Olvasókör, Ürményházi Ifjúsági Klub, Vajdasági Magyar Cserkészszövetség (Novo Milosevo), Vajdasági Magyar Felsooktatási Kollégium (VMFK) (Újvidék), Vajdasági Magyar Muvelodési Szövetség (Szabadka), Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete (Kishegyes), Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete (Újvidék), Vajdasági Magyar Tudományos Társaság (Újvidék), Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete (Újvidék), Vajdasági Módszertani Központ (Szabadka), Vajdasági Pax Romana (Szabadka), Vállalkozók Szervezete (Szabadka). Ifjúsági szervezetek: Adai Zenekedvelo Ifjúság, Délvidéki Magyarok Ifjúsági Szervezete (Csantavér), Echo Ifjúsági Központ (Bácskossuthfalva), Ifjúsági Központ (Szabadka), Moravicai Független Ifjúsági Szervezet, Szabadkai Református Egyház Ifjúsági Csoportja, Vajdasági Ifjúsági Tanács (VIT) (Szabadka), Vajdasági Ifjúsági Fórum (VIFO) (Szabadka), Vajdasági Magyar Diákszövetség (VaMaDisz) (Újvidék), Vajdasági Magyar Ifjúság (VMI) (Szabadka), Vajdasági Magyar Ifjúsági Rádiósok Szövetsége (Szabadka).
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.