Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 96. szám

2004. december 4.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                      www.vajdasagma.info www.hufo.info www.hunsor.nu

 

Ágoston András felszólalása a Magyar Országgyűlésben

2004. december 1.

 

Tisztelt Elnök Asszony, Hölgyeim és Uraim!

A VMDP támogatja a kormány szándékát, hogy anyagilag is segítséget adjon a határon túli magyaroknak az otthonmaradáshoz.

A kérdés azonban az, legyen-e Magyarországból egy új típusú demokratikus nemzetállam vagy sem.

Mi azt mondjuk, legyen, és kössön össze bennünket a már meglevő kötelékeken túl a kettős állampolgárság közjogi intézménye is.

A kettős állampolgárság eszköz, amely lehetővé teszi Magyarországnak, hogy a nemzet egészével foglaljon helyet az EU-ban.

A kettős állampolgárság lehetővé teszi Magyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtését. Olyan foglalkoztatási modell alakítható ki általa, amely a fekete munka kiiktatásával feltárja és hasznosítja a Kárpát-medencében élő magyar közösségek belső erőforrásait. Azzal a céllal, hogy itt is, meg ott a Vajdaságban is jobban éljünk.

A Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációja voltaképpen olyan folyamat, amelyben létrejöhet egy új demokratikus nemzetállami modell. Helsinki óta csak egyetértéssel lehet határt módosítani. Egyetértés nincs. Háborúzni senki sem akar. Marad kettős állampolgárság útján létrehozott új, demokratikus mondjuk tizennégymilliós nemzetállam, melynek létrehozatalát demokratikus úton nem akadályozhatja meg senki. Még a leendő román külügyminiszter sem. Mert ehhez Trianon okán van jogunk.

A legjobb lett volna, ha még az Antall-kormány megadja a kettős állampolgárságot. A VMDP ezt nyolc éve kéri. Jobb híján a népszavazás is megteszi.

Kuncze Gábor elnök úr megígérte, hogy a sikeres népszavazás után az SZDSZ megszavaz mindent, ami a kettős állampolgársággal jár. Miért ne tenné ezt meg az MSZP is?

Fél év alatt ezt a kérdést le lehet venni a napirendről.

A kettős állampolgárság nem fogja meggyorsítani az áttelepülést. Egy-két évig semmiképpen, addig, pedig megfelelő szabályozással optimalizálni lehet a magyar népesség mozgását.

Áttelepülés? Nincsenek felméréseink. Tapasztalatunk van. Ha a hetvenes évek elején Hamburgból hazajött a vajdasági magyar vendégmunkás házat építeni, 2005-ben haza fog jönni Szegedről is.

Ebben a helyzetben irigységre bizonyára számíthatunk a helyi többségi lakosság részéről, de a kettős állampolgárság inkább nyugtatóként hat. A horvát állampolgársággal rendelkező polgártársainknak nincs annyi konfliktusuk itt a Vajdaságban, mint nekünk és a szerbeknek. 

Különben előbb-utóbb meg kell valósítani az európai normát. El kell érni, hogy a magyarországi választótestület 60-65 százaléka nemzetben gondolkodó, felelősséget vállaló egyén legyen. Addig marad a politikai küzdelem.

Tisztelt jelenlevők!

Nagy élmény számomra és az elmúlt tizenöt év alatt kifejtett politikai tevékenységem elismerése is egyben, hogy szólhatok e ház falai között.

Szeretném, ha még egyszer szólhatnék.

Akkor, amikor nyolcévi küzdelem után megköszönhetném a kettős állampolgárságról szóló törvény meghozatalát.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

 

Az Amerikai Magyar Szövetség nyílt levele

Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek: 

Tisztelt Miniszterelnök úr!

A másfél millió magyar származású amerikai polgár megdöbbenéssel figyeli a kettős állampolgárságról szóló népszavazás körüli vitát.

Az 1906-ban alakult Amerikai Magyar Szövetség kormányoktól és pártpolitikától függetlenül közel 100 éven keresztül minden lehető módon szolgálta és segítette a Kárpát-medencében élő magyar népet.

Elképzelhetetlennek tartjuk, hogy a világ bármely nemzete, nem-diktatórikus kormánya önként lemondjon több milliós nemzet-társainak szellemi, lelki-szolidaritásáról.  Az ilyen legalapvetőbb emberi szolidaritás hiánya a legsötétebb Hitleri és Sztálini kegyetlen állati ösztöneikre alapozott embertelenségekre emlékeztetnek.

Az a párt, amelynek történelmi elődje eszköze volt egy ilyen emberiséget megcsúfoló barbarizmusnak, a nemzet meggyalázásának, negyedmillió polgárjának emigrációba üldözésének, nem beszélve több ezer hazafi bebörtönzésének és kivégzésének, nem hitetheti el többé a világgal, hogy megváltozott, ha 2004. december 5.-én hasonló lelkiismeretlen ösztönöktől indíttatva újbóli nemzet-szakadást támogat.

Arra kérjük Miniszterelnök urat: merje kimondani, hogy mindenki lelkiismerete szerint szavazzon; merje kijelenteni, hogy nem fogja az Ország érdekét szolgálni, hogyha a határokon túl élő több millió magyarban Ország-elleni hangulatot teremtenek; merje megállapítani, hogy a világ közvéleménye megítélésében több évtizedes kárt szenvedhet Magyarország, mely az Ország gazdasági életére is kihatással lesz!

Szeretett Óhazánk iránti kötelességérzetünk és nemzetünk egységes felemelkedése érdekében tisztelettel szólítjuk meg Felelős-Miniszterelnök urat, hogy az 1848-ig visszanyúló történelmi demokratikus hagyományok alapján legyen politikai bátorsága felülemelkedni minden pártpolitikán, hogy jövendő nemzedékek áldása és ne örök átka kísérje nevét!

Amerikai Egyesült Államok, 2004. november 25.

Fedor István, országos elnök                                                dr Hilberth Tamás, társelnök

Ifj. Beke Imre, Intéző bizottság elnöke Grosz Ádám, Intéző Bizottság elnök-helyettese

Nagy L. Ákos, Országos Igazgatóság elnöke    Balogh Lajos, Igazgatóság elnök-helyettese

v. Juhász Ferenc, külügyi bizottság elnöke        Prof. Beluska Vasile, kulturális bizottság elnöke

 Erdősi Margit, főtitkár                                                Fedor Erika, országos titkár

 

 

Nastase nem ellenzi

A román miniszterelnök Nagyváradon kijelentette: nem ellenzi, hogy a romániai magyarok egyénileg kapjanak magyar állampolgárságot. Ellenzi azonban, hogy a magyar kisebbség tagjai etnikai alapon jogosultak legyenek a magyar állampolgárságra.

Nastase kijelentése jelentős visszakozás a két nappal korábban Gyulafehérváron mondottakhoz képest: akkor ugyanis őrültségnek nevezte a romániai magyaroknak megadandó kettős állampolgárság ötletét.

HírTV

 

Szájer József: csalárd módon jár el az, aki azt állítja,

hogy Magyarországra az ügyben külföldi nyomás nehezedik. A schengeni rendszerbe pedig minden uniós útlevéllel rendelkező könnyített módon lép be – fűzte hozzá.

Schmitt Pál igen sokféle nemzetiségű - többek között német, spanyol, osztrák és olasz - kollégáival folytatott alapos konzultációi nyomán erősítette meg ugyanezt az álláspontot: az unió semmilyen akadályt nem támaszt, és nem emel vétót az ellen, hogy a határainkon túl élő magyarok a kettős állampolgárság megszerzésével egyenlő jogokat élvezzenek a magyar állampolgárokkal.

A német Ewa Klamt - akinek bizottsága az ügyben a legilletékesebb - kiemelte: az Európai Uniónak nincs beleszólása bármely uniós tagállam állampolgárságot megadó ügyeibe, mert az, teljes mértékben az adott ország kompetenciájába tartozik.

Klamt asszony példaként elmondta, hogy hazája akkor adott állampolgárságot a Lengyelországban élő német származású polgárainak, amikor Varsó még nem volt az unió tagja. Ennek ellenére az unió semmiféle kifogást nem támasztott ellene. Hozzátette: tömeges elvándorlás sem történt, de a német állampolgárság megadása a Lengyelországban élő német kisebbség jogbiztonságát fokozta.

Magyar Nemzet

 

Gyurcsány: '15 millió magyarért vagyok felelős'

A kampánycsend előtt néhány órával, pénteken este a határon túli magyarok képviselői vitáznak Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel a köztévék műsoraiban. Tőkés László és Duray Miklós saját könyvét adta a kormányfőnek névnapjára, a könyvekben az identitásról, a nemzetről és az autonómiáról elmélkednek a szerzők. A három határon túli szervezet vezetője arra kérte a magyar állampolgárokat, hogy vasárnapi voksukkal fogadják be őket a "nemzettestbe". Gyurcsány utolsó hozzászólásában - miután négyszer mondta ki, hogy 15 millió magyarért felelős - kijelentette, "nem a szavazásra, nem az igen szavazására, hanem az attól való távolmaradásra biztatok, hogy ne erőszakkal próbáljuk megoldani azt, amire nincsen még kész a magyar nemzet

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökeként kezdeményezte a vitát, melyen Gyurcsány "kihívói" Duray Miklós, a Szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke, és Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke voltak.

 

Csók és pofon

Gyurcsány első felszólalásában kijelentette, hogy köszöni a meghívást, de hozzátette, Markó Bélát, Kasza Józsefet és Bugár Bélát tekinti a magyar kormány partnerének. A miniszterelnök szerint lehet felelősen és bölcsen dönteni úgy is, hogy nemet mondunk a kettős állampolgárságra.

Duray Miklós szerint a népszavazási kérdés nem pártpolitikai kérdés, hanem nemzetpolitikai kérdés. "Az igenben benne van a nemzet közös jövője. Az igen azt jelenti, hogy este, amikor odajön hozzám a fiam, hogy elbúcsúzzon, mert ő is lefekszik, akkor én megcsókolom, a nem pedig azt, hogy pofon ütöm".

Tőkés elmondta, számára az igen szavazat plusz 5 millió magyar állampolgárt jelentene, nem érti a riogatás alapjául szolgáló félelmeket, az igen válasz nyeresége szerinte felbecsülhetetlen. Szeretné, ha a határon túli magyarokat nem árukon, hanem értékükön mérnék. "Kérem, hogy segítsenek be bennünket Európába!"

Ágoston András a műsorban úgy mutatkozott be, mint egy az 50 ezer aláíró közül, azok közül a vajdasági magyarok közül, akik elindították a vajdasági aláírásgyűjtést. "Nekünk a kettős állampolgárság azt jelentené, hogy nyugodtak, nyugodtabbak lehetünk. Meg kell mondanom, hogy annak ellenére, hogy kemény atrocitások érik a vajdasági magyarokat, egyenes derékkal viseljük, ami ránk mérettetett. Szeretnénk megkapni a magyar útlevelet, nem azért, hogy idejöjjünk, én például azért, hogy a felső részét kilógatva a zakóm zsebéből megjelenjek a temerini piacon".

 

Törött csont és a gyulladás

Gyurcsány arra a kérdésre, hogy milyen következményei lennének az igen szavazatoknak, azt válaszolta, hogy automatikusan a kérelmezők igényére, tömegesen állampolgárságot kellene adni, azt jelentené, hogy az országgyűlés elkezdene egy törvényjavaslatot megtárgyalni és megpróbálnának a pártok frakcióbeli képviselői megállapodni, kétharmados többségben. Mint mondta, "97 féle európai szabályozás megmondja, hogy nem lehet kétfajta állampolgárság, nem lehet csak útlevél, hanem teljes jogú állampolgárság lehet csak. Ha az igen győz, alkotmányos kötelességünk kidolgozni minél hamarabb a törvényjavaslatot és lefolytatni az ezzel kapcsolatos vitát".

"Egyetértek azzal, hogy most arról beszélünk, hogy hogyan lehet erősebb a nemzettest, ami eltört Trianonban. Ha rosszul illesztjük, ha nem várjuk meg, amíg a törött csont gyulladása elmúlik, akkor rosszat teszünk. 2004 kora tavaszáig ebben az ügyben nem volt vita közöttünk, egyértelmű volt, hogy nem tenne jót az ügynek". Gyurcsány felemlegette azokat a jobboldali és határon túli nyilatkozatokat, amelyek a mostani nyilatkozatoknak ellentmondanak. Véleménye szerint magyar belpolitikai kérdéseket érint ma ez a felvetés, és ez sajnálatos.

 

Élősködés befogadás

Duray szerint ez a mostani népszavazás nem jelentené azt, hogy automatikusan állampolgárságot kapnának azok a határon túliak, akik ezt kérelmezik. "Nyolcszázezer magyar idejövetelével fenyegetnek" most, de ez Duray szerint nem igaz. "Nem fognak élősködni a határon túliak, sértő ez az elgondolás".

Tőkés szerint "összemossa a miniszterelnök úr Németh Zsolt, Kövér László és az én véleményemet". "A hazafiság nem egyenlő a nacionalizmussal, ahogy az Kádárék sújkolták". "Semmi egyebet nem kívánunk, hogy a magyar nemzet fogadjon be bennünket, tegyen hitet a testvériség mellett. Nem hozunk magukra rosszat, ezt elhihetik".

Ágoston elmondta, a vajdasági magyarok 15 évig mindent megtettek azért, hogy ne akadályozzák, hogy Magyarország bejusson az EU-ba, ebben az új helyzetben kérik most a kettős állampolgárságot.

Annak érzékeltetésére, hogy mennyire fontos a határon túli magyarok befogadása, Tőkés László részleteket énekelt egy ősi népi énekből, Duray Miklós pedig idézett II. Rákóczi Ferenc imájából.

 

Gyurcsány négyszer mondta ki, hogy 15 millió magyarért felelős

Gyurcsány elmondta, szeretné, ha nem magyarságvizsgának fognánk fel ezt a kérdést, "nem arról van szó, hogy a magyarságunk erre a kérdésre adott válaszban mutatkozik meg". Mint mondta, "15 milliós magyarságért vagyok felelős, belföldön és külföldön élőknek. Azt szeretném kérni, hogy senki ne gondolja azt, hogy az esetleges nem válasz a magyarság megtagadása lenne".

Gyurcsány utolsó megszólalásában kijelentette: "magyar vagyok, magyarnak születtem és hazafivá lettem. A sorsom arra rendelt, hogy felelősséget viseljek 15 millió magyar honfitársamért, 15 millió polgárért. Ennek a felelősségnek kívánok megfelelni, ennek a felelősségnek úgy tudok megfelelni, hogy ha együttműködést, hogyha tárgyalást, és párbeszédet kínálok, ezért nem a szavazásra, nem az igen szavazására, hanem az attól való távolmaradásra biztatok, hogy kezdődhessen a tárgyalás, hogy ne erőszakkal próbáljuk megoldani azt, ahogy látszik a vitából is, hogy nincsen még kész a magyar nemzet. Türelmet kérek, együttműködést egy 15 milliós magyar nemzet nevében". Csütörtök este a két közszolgálati televízión és az Info Rádión sugárzott vitában kitartottak eredeti véleményük mellett a parlamenti pártok vezetői. A Fidesz mindkét kérdésre igennel, az MSZP és az SZDSZ nemmel, az MDF a kórházprivatizációra nemmel, a kettős állampolgárságra igennel voksol.

Index

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket