Magyarország
és a határon túli magyarok
2002 május
(kronológia és
dokumentáció)
2002.05.01.
Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese, az MKP alelnöke a párt rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette: A Magyar Koalíció Pártjának elnöksége arra kötelezte a párt képviselőit, hogy az ősszel esedékes szlovákiai választásokig kerüljék a provokatív szándékkal feltett kérdésekre adott válaszokat, amelyekkel csak a szlovák nacionalista erők malmára hajtják a vizet és az MKP-hoz méltatlan politikai küzdelmekbe sodorják a pártot.
(HTMH Observer, 2002.05.09.)
2002.05.02.
Az Új Szó című lap közölte kilencven szlovákiai magyar értelmiségi Duray Miklóshoz intézett nyílt levelét, melyben egyebek mellett felszólítják az MKP ügyvezető alelnökét, ne nyilatkozzon többé a szlovákiai magyarság nevében. "Meggyőződésünk, hogy a szlovákiai magyar választók s a szlovákiai magyar parlamenti és önkormányzati képviselők zöme demokráciapárti. Aggódtunk, amikor 1994-ben a nemzetállami ideológia kormányprogrammá vált. A mečiarizmus ugyanis csak azért juthatott hatalomra, mert partnerre talált a Szlovák Nemzeti Párt politikusaiban. Ehhez azonban vitathatatlanul hozzájárult néhány szlovákiai magyar politikus csökönyös, a szlovák nemzeti öntudatot szándékosan provokáló nacionalizmusa. Most attól tartunk, hogy a jelenleg megrendült szlovák nacionalizmust ismét egységbe kovácsolhatja Duray Miklós felelőtlen és egyre agresszívebb magatartása, amellyel kétségbe vonja mind az 1989-et követő három esztendő, mind pedig az 1998-at követő szlovákiai magyar politikai képviselet demokráciát és eredményes kisebbségi politizálást meghonosító erőfeszítéseit" - áll a levélben.
2002.05.03.
A Külügyminisztérium cáfolta a Népszabadság aznapi számának megjelent információt a Teleki László Intézet és a Batthyány Alapítvány összevonásának tervéről, kijelentve: "A Külügyminisztériumban nem készült olyan terv vagy koncepció, amely a Teleki Intézet és a Batthyány Alapítvány összevonását irányozta volna elő. Teljesen megalapozatlan az az állítás is, amely szerint ilyen elképzelés Németh Zsolt politikai államtitkártól és Bába Iván közigazgatási államtitkártól származott volna, vagy annak megvalósítását bármelyikük szorgalmazta vagy támogatta volna. Nem állja meg a helyét a lapnak az az értesülése sem, miszerint a téma megvitatásra és jóváhagyásra került volna a közigazgatási államtitkárok értekezletén".
(KÜM nyilatkozat, 2002. V. 3.)
2002.05.03.
Pilisszentkereszten kétnapos magyar-szlovák konferencia kezdődött "Két nép egy vallás" címmel, amelyen részt vett Paskai László bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Ján Sokol pozsony-nagyszombati érsek is. Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke beszélt megnyitójában kijelentette: "Az egyház a jövőben megnövekedett szerepet vállalhat a nemzetek egymáshoz közelítésében és az ellentétek feloldásában, ezért az államnak, az egyházaknak és a társadalomnak össze kell fogniuk". Rámutatott arra, hogy a XXI. század civil társadalmi intézményeinek kiépítésében az egyházak is fontos szerepet tölthetnek be. Egyelőre azonban nálunk hiányoznak azok a társadalmi, egyházi vagy vallási alapon létrejött civil szervezetek – mint amilyenek a világ más részein működnek – és 1949 előtt Magyarországon is megvoltak. "Pedig e szervezetek a nemzetek közötti kapcsolatok építésében is sokkal többet tudnak tenni a népek nemzeti, vallási önállóságának megőrzéséért, mint gyakran az állami szervek (...) A XXI. században a hit akkor tud igazán sokat kihozni a kontinensen élő társadalmakból, ha a szolidaritás érzését tovább növeli".
2002.05.04.
Az Országos Választási Bizottság ülésén egyhangúlag elfogadta a 2002-es
magyarországi országgyűlési képviselő-választások eredményéről szóló
közleményt, amely szerint a Fidesz-MDF 188, az MSZP 178, az SZDSZ 19, míg az
MSZP-SZDSZ összesen 1 mandátumot szerzett a 386 parlamenti helyből.
2002.05.04.
Medgyessy Péter, az MSZP miniszterelnök-jelöltje az Új Szó című pozsonyi lapnak adott interjúban kijelentette: "Azt, hogy melyik párt és ki egy-egy határon túli közösség legitim képviselője, nem Budapesten döntjük el. Ennek a meghatározása az ottani közösségek szuverén és demokratikus joga. Nem folytatjuk azt a gyakorlatot, hogy akik velünk szimpatizálnak, azokat nagyon szeretjük, a többieket meg nem annyira. Nekünk a határon túli magyar pártokkal és közösségekkel nemzetstratégiai célokban kell egyetértenünk. Együttgondolkodásunkat a politikai értékrendek nem befolyásolhatják, ha azok európai léptékűek".
(Új Szó, 2002.05.04.; HTMH Observer, 2002.05.09.)
2002.05.04.
Szent-Iványi István SZDSZ-es politikus, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Szabadkán megbeszélést folytatott Kasza Józseffel, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével, Szerbia miniszterelnök-helyettesével, és Józsa Lászlóval, a VMSZ ügyvezető alelnökével. A találkozó után az MTI-nek kijelentette: elsősorban nem az egyének, hanem az oktatási, a kulturális intézmények, a magyar nyelvű média és a civil szervezetek támogatásával lehet hozzájárulni a határon túli magyarság életfeltételeinek javulásához. Az SZDSZ külügyi vezetője elmondta: egyetértettek abban, hogy egy világos és áttekinthető támogatási rendszerre van szükség, amely "reálértékben semmi esetre sem lehet alacsonyabb" a korábban nyújtott segítségnél. Szavai szerint egyetértettek abban is, hogy nem klientúra építésre, hanem egyenrangú partneri kapcsolatra van szükség a magyar kormány és a határon túli magyar szervezetek között.
(HTMH Observer, 2002.05.09.)
2002.05.06.
Mádl Ferenc államfő a parlamenti pártok elnökeivel folytatott megbeszéléseket követően úgy döntött: az Országgyűlés > 2002.05.15-re összehívott alakuló ülésén Medgyessy Pétert kéri fel kormányalakításra.
2002.05.06.
Jozef Migas szlovák házelnök két parlamenti bizottságot kért fel arra, hogy vizsgálják meg: nem minősíthetők-e a képviselői eskü súlyos megszegésének Duray Miklós közszereplései.
(HTMH Observer, 2002.05.09.)
2002.05.08.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja elnöke és Kasza József a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Budapesten megbeszélést folytatott Kovács László MSZP-elnökkel és Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölttel. A találkozót követő sajtótájékoztatón közölték: egyetértettek az elvi kérdésekben, és szükségesnek ítélték a minél rendszeresebb egyeztetéseket. Medgyessy Péter közölte, hogy rendszeresen tartanak majd a jelenleginél szélesebb körű konzultációt a határon túli szervezetek vezetőivel, és az új kormány megalakulása után hamarosan összehívják a Magyar Állandó Értekezletet is.
(MNO, 2002. V. 9.; HTMH Observer, 2002.05.09.)
http://www.mn.mno.hu/index.mno?cikk=76036&rvt=2
2002.05.08.
Az egyetlen vajdasági magyar napilap, az újvidéki Magyar Szó munkatársai kilátástalan helyzetük miatt tiltakozó menetet tartottak Újvidék központjában, majd a tartományi parlamentben felolvasták petíciójukat, amelyben követelték a kiadóház átszervezési tervének visszavonását. Az eladósodott Forum keretében tevékenykedő lap dolgozói szerint a kiadóház átszervezési javaslatának valóra váltása az újság végét jelentené. (> 2002.05.09.)
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.09.
Szabó Tibor, a Határon Túli Magyarok Hivatala elnöke az MTI-nek kijelentette: a kormány a határon túli magyarok támogatására szánt költségvetési összegeket évről évre biztosította, és a támogatás idei előirányzata több mint tízmilliárd forint. 1999-ben az állami költségvetés összesen 2,916 milliárd forintot, 2000-ben 4,566 milliárd forintot, 2001-ben 10,488 milliárd forintot folyósított a határon túli magyarság támogatására. A támogatás alapvetően a különböző közalapítványok és alapítványok – Illyés Közalapítvány, Új Kézfogás Közalapítvány, Apáczai Közalapítvány, Teleki László Alapítvány, Mocsáry Alapítvány, Segítő Jobb Alapítvány, Pro Hungaris Alapítvány – közreműködésével történt és történik folyamatosan. Emlékeztetett arra, hogy az általa vezetett hivatal koordinálásával külön célkereteket különítettek el a délvidéki magyarság talpra állásának támogatására, a kárpátaljai árvízkárosultak segélyezésére, a horvátországi magyar létesítmények újjáépítésének támogatására, valamint a határon túli magyar nyelvű felsőoktatás megszervezésére, a különböző szaktárcák és a Magyar Tudományos Akadémia pedig közvetlenül is támogatja a határon túli magyarok oktatását és kulturális életét, s hasonlóképpen juttatnak összegeket a tudományos kutatás segítésére.
(HTMH Observer, 2002.05.09.)
2002.05.09.
A Vajdasági Képviselőház a Magyar Szó dolgozóinak utcai tiltakozása ellenére (> 2002.05.08.) elfogadta a Forum átszervezési tervét. Pásztor István, a tartományi kormány alelnöke – egyúttal a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagja, illetve a Forum igazgatóbizottságának elnöke – a parlamenti vita során hangsúlyozta, hogy ésszerű és tartós megoldásra törekedtek az átszervezésben, s a javaslat a kiadóház igazgatóbizottságának, a vállalat dolgozóinak, valamint a tartományi vezetés megbeszéléseinek eredménye. A parlamenti vitában Pál Tibor, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselője kérte, hogy vegyék le a napirendről az átszervezési javaslatot, mondván, hogy a Forum körül politikai játékok folynak. Juhász Marjanov Erzsébet, a Magyar Szó főszerkesztője közölte az Mti-vel: a lap munkatársai megdöbbenéssel értesültek arról, hogy tiltakozásuk ellenére a parlament elfogadta az átszervezési tervet. A Magyar Szó dolgozói követelik, hogy magánosítsák a lapot, de azért továbbra is kapja meg a kisebbségi újságként neki járó költségvetési hozzájárulást, igényt tart önálló vállalkozói bankszámlára, s követeli, hogy a szerkesztőség választhassa meg a lap igazgatóbizottságát és igazgatóját.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.10.
Egerben megtartották a Kárpátok Eurorégió 31. tanácsülését, amelyen László Brigitta, a 26 régió, megye, nagyváros és településszövetség bevonásával működő, 1993-ban alakult eurorégió ügyvezető igazgatója közölte: hamarosan munkaprogramot dolgoznak ki az EU úgynevezett Interreg programjából eredő források elnyerésére.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.10.
A bukaresti magyar nagykövetség Marosvásárhelyen ötödik alkalommal rendezte meg a Magyar Vállalkozók Napját, első alkalommal a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Közhasznú Társasággal (ITDH) közösen.
A közel 100 résztvevővel tartott találkozón elhangzott, hogy a Romániában addig megvalósult magyarországi tőkebefektetések nagysága megközelíti a 200 millió dollárt, közel 3 ezer, magyarországi tőkével létrehozott vállalkozás működik az országban. A magyarországi tőkebefektetések több mint 60 százalékát 4 társaság adja: a Mol Rt. (85 millió dollár), a Richter Rt. (17,4 millió dollár) a Dunapack Rt. (15 millió dollár) és a Zalakerámia Rt. (11 millió dollár). Kismartoni Endre, az ITDH közép-európai igazgatója előadásában azt hangsúlyozta, hogy az ITDH Erdélyben létrehozott hat regionális irodájának egyik fő feladata a tőkeberuházási lehetőségek feltárása. A marosvásárhelyi konferencián megfogalmazódott az az elképzelés, hogy Magyar Vállalkozók Fóruma névvel a Romániában működő magyar érdekeltségű vállalatok érdekképviseleti szervezetet hozzanak létre.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.11.
Antje Vollmer, a német Bundestag alelnöke a Neue Zürcher Zeitung című svájci lapban megjelent írásában nemzetközi kisebbségi törvényszék létrehozását javasolta a szélsőséges nacionalizmus erejének megtörésére. Emlékeztetett arra, hogy Václav Havel cseh államfő nemrégiben a lap hasábjain óvott attól, hogy Eduard Benes államfőt nemzetközi bűnbakká tegyék, hiszen ő csak az etnikailag homogén állam korára jellemző eszméjét követte, amely az első világháború után fatálisan összekapcsolódott a népek önrendelkezési jogával. A németek (és magyarok) elűzése azért nem váltott ki nagyobb ellenállást, mert ezt a gondolkodást osztotta a legtöbb nyugati politikus is.
Végül Antje Vollmer leszögezi: a nemzetközi közösség úgy teremthet vonzó jövőt a nemzeti és egyéb kisebbségek számára, hogy létrehoz egy instanciát, ahová igazukért fordulhatnak. "Meg kell találni az utat a saját nemzetállamon belüli önrendelkezéshez és kulturális autonómiához. Javaslom, hogy hozzunk létre nemzetközi kisebbségi törvényszéket, ahová olyan kisebbségek fordulhatnak, amelyek úgy érzik, hogy egy adott államban sérülnek jogaik, ott vádat emelhetnek, s a ahol megvádolt nemzetállam is meghallgatást nyer. Azok a kisebbségek pedig, amelyek maguk is erőszakhoz folyamodnak, elvesztik nemzetközi védettségüket: így vonhatnánk le a tanulságot Eduard Benes és jeles kortársai tévedéseiből".
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.12.
Az MKP Országos Tanácsa Rimaszombaton megvitatta választási programját és listavezetőként Bugár Bélát javasolta a párt > 2002.05.25-én sorra kerülő kongresszusának.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.12.
Szabó Tibor, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke és Pavol Srámek, a Szlovák Rádió programigazgatója Pozsonyban megnyitotta a Kárpát-medencei kisebbségi magyar közszolgálati rádióállomások képviselőnek találkozóját, amely keretében nemzetközi konferenciát szerveztek "A kisebbségek helyzete a médiában" címmel.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.13.
Ján Carnogursky szlovák igazságügy-miniszter Prágában Jaroslav Bures cseh igazságügy-miniszterrel folytatott tárgyalásai után kijelentette: "Szlovákia határozottan visszautasít minden olyan törekvést és lépést, amely a Benes-dekrétumok érvénytelenítésére irányul", mivel a Benes-dekrétumok csak azokra a szörnyűségekre és szenvedésekre reagáltak, amelyeket a Németország által kirobbantott második világháború okozott.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.13.
Az RMDSZ és a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) konzultációján megegyeztek abban: mindent megtesznek azért, hogy az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról szóló törvény legkésőbb június 30-ig napvilágot lásson. A kérdés rendezésére a román kormánypárt és a PSD azt a technikai megoldást találta a legalkalmasabbnak, hogy egy új törvény helyett az egyes egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról 2000-ben kiadott sürgősségi kormányrendeletet emelik – megfelelő módosításokkal – törvényerőre. (> 2002.04.30.)
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.13.
Belgrádban megtartották a magyar-jugoszláv kisebbségvédelmi egyezmény szövegét egyeztető szakértői találkozó újabb fordulóját. (> 2002.04.04.)
(KÜM nyilatkozat, 2002. V. 7.)
2002.05.13.
A szlovák törvényhozás mandátumvizsgáló-és fegyelmi bizottsága a Duray Miklós elleni fegyelmi vizsgálat megindítása mellett döntött egyebek között a Fidesz budapesti nagygyűlésén mondott beszéde miatt. (> 2002.04.13.) A döntés ellen csupán Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője és Peter Tatár, a Polgári Konzervatív Párt (OKS) képviselője szavazott.
(HTMH Observer, 2002.05.15.)
2002.05.14.
Major István magyar külügyi helyettes államtitkár és Boran Karadzsole jugoszláv külgazdasági miniszterhelyettes Újvidéken megbeszélést folytatott a 2002.07.01-én életbe lépő magyar-jugoszláv szabadkereskedelmi megállapodás alkalmazásával kapcsolatos kérdéseket. Megállapították, hogy mindkét országban sor került a szükséges intézkedésekre, így a megállapodás alkalmazásának nincs akadálya.
(KÜM nyilatkozat, 2002. V. 15.)
2002.05.14.
Az ellenzéki Szlovák Nemzeti Párt (SNS) képviselői leláncolták Duray Miklós székét a szlovák parlamentben, mert szerintük a Magyar Koalíció Pártja politikusának a Fidesz budapesti nagygyűlésén vállalt közszereplése után nincs keresnivalója a szlovák törvényhozásban. Bugár Béla, az MKP elnöke úgy reagált az akcióra, hogy egy rövid időre látványosan beleült Duray Miklós leláncolt képviselői székébe.
2002.05.15.
Bukarestben összeült az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Monitorizálási Bizottsága. Bársony András, a bizottság elnöke az ülést megelőzően nem hivatalosan külön fogadta a magyar történelmi egyházak, a görög katolikus, a balázsfalvi érsekség és a szász evangélikus egyház képviselőit. Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke elmondta: az egyházi vezetők vegyes érzésekkel fogadták a bizottság elnökének azon bejelentését, hogy javasolni fogja Románia megfigyelésének megszüntetését. Azzal kapcsolatban, hogy egy nappal a megfigyelő-bizottság ülése előtt ténylegesen is visszaadtak kilenc ingatlant a magyar történelmi egyházaknak, amelyeket korábban már sürgősségi kormányrendelettel visszaszolgáltattak, de az egyházak a mai napig nem vehettek a birtokukba, Tőkés László elmondta: "Európa kevéssel beéri, Románia pedig olcsón kifizeti Európát. Románia mestere a porhintésnek: egy restriktív intézkedést így tud eredményként eladni, miután közel két éve halogatja az akkor visszaadott épületek tényleges visszaszolgáltatását".
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.15.
A szlovák parlament mandátumvizsgáló-és fegyelmi bizottsága második ülésén nem kapott szavazattöbbséget a Szlovák Nemzeti Párt kezdeményezése, hogy Duray Miklóst, a Magyar Koalíció Pártja ügyvezető alelnökét szólítsák fel mandátuma visszaadására, így az ügy lekerült a napirendről.
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.16.
Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke bukaresti sajtóértekezletén kijelentette: "Romániában mára nagy vonalakban kialakult az óvodától az egyetemig tartó anyanyelvű oktatás biztosításának jogi kerete". Közölte: az RMDSZ belső parlamentjének számító Szövetségi Képviselők Tanácsa > 2002.05.25-re tervezett ülésén az időszerű politikai kérdések megvitatása mellett a fő téma az anyanyelvű oktatás helyzete lesz.
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.17.
Munkácson a Magyar Professzorok Világtanácsának és a Magyar Tudományos Akadémia Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tudományos Testület Kárpátaljai Tudományos Csoportjának szervezésében háromnapos találkozó kezdődött mintegy 130 magyar professzor részvételével Kárpátaljai magyar tudományosság és nemzetközi kapcsolatok címmel.
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.17.
Csíkszeredában megtartották a Bocskai-díjak átadási ünnepségét, amelyen jelen volt Pokorni Zoltán, a Fidesz, Dávid Ibolya, az MDF és Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke is. A budapesti székhelyű Bocskai Szövetség ebben az évben Orbán Viktor ügyvezető magyar miniszterelnöknek, Gergely István csíksomlyói plébánosnak, Komlóssy József Svájcban élő mérnöknek, a FUEV alelnökének és a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumnak ítélte az 1995-ben alapított díjat. (Orbán Viktor egy későbbi időpontban vette át a díjat Budapesten.)
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.19.
Érsekújvárban a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége VI. országos közgyűlésén Pék Lászlót, a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium igazgatóját választották meg a szervezet új elnökévé. A három új alelnök egyike Szigeti László, a szlovák oktatási tárca államtitkára lett.
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.21.
Splitben keretmegállapodást írtak alá Magyarország, Olaszország, Horvátország és Szlovénia kulturális együttműködéséről.
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.22.
Medgyessy Péter miniszterelnök Szabó Vilmos szocialista politikust kérte fel, hogy államtitkári rangban ellássa a határon túli magyarsággal kapcsolatos kormányfeladatokat.
(MNO, 2002. V. 24.; HTMH Observer, 2002.05.23.)
http://www.mn.mno.hu/index.mno?cikk=79164&rvt=3&s_text=Szab%F3+Vilmos&s_texttype=1
2002.05.22.
Varsóban találkoztak az Európai Unióval csatlakozási tárgyalásokat folytató 10 tagjelölt ország - Ciprus, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia - külügyminiszterei, hogy áttekintsék a tárgyalások végső szakaszát és az Európai Unió bővítésének kilátásait. A közös közlemény szerint "a Miniszterek, annak tudatában hogy Bulgária és Románia is részesei a tárgyalási folyamatnak, támogatásukat fejezték ki e két ország csatlakozási erőfeszítései kapcsán".
(KÜM közös nyilatkozat, 2002. V. 22.)
2002.05.23.
A külügyi tárca átadása előtt megtartott sajtóértekezleten Martonyi János miniszter kifejtette: "Jeleztük négy esztendővel ezelőtt, hogy egy erősebb nemzetpolitikát fogunk megvalósítani. Ezt az ígértünket teljesítettük. Nem kétséges az, hogy lényegesen növeltük a határon túli magyarok részére nyújtott támogatásokat; intézményesítettük a kapcsolatrendszert a MÁÉrt keretén belül; és megalkottuk a szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvényt, ami kétségkívül a legtöbb vitát vetette fel az elmúlt esztendőben. Azt hiszem, valójában nem számított arra senki - és ez alatt a MÁÉrt és a magyar politikai élet valamennyi szereplőit értem -, hogy a kifogások ilyen erőteljesek lesznek. A kifogások arról tanúskodnak, hogy a magyarsággal szembeni óvatosság vagy bizalmatlanság talán erősebb annál, mint amire - ismétlem: anyaországtól, állampolgárságtól vagy politikai hovatartozástól függetlenül - mi valamennyien gondoltunk. Ez mindenféleképpen azt jelzi, hogy erre figyelnünk kell. Nagyon sokat javult a helyzet az elmúlt tíz-tizenkét esztendő alatt, tévedés ne essék, de még mindig van bizalmatlanság, és erre a jövőben is figyelemmel kell lenni. Közép-Európában, itt a Kárpát-medencében mindenkinek figyelemmel lennie a másik fél érzékenységére. Én egyetlenegy dolgot kérek csak: mások is legyenek ugyanolyan mértékben tekintettel a mi érzékenységünkre, mint amilyen mértékben mi tekintettel vagyunk az ő érzékenységükre."
Németh Zsolt politikai államtitkár hozzátette: "A Külügyminisztérium intézményrendszerében az elmúlt négy esztendőben fontos változás volt, hogy egységes külkapcsolati rendszert sikerült megalkotnunk. Ennek nagyon fontos összetevője volt a Határon Túli Magyarok Hivatalának integrálása a Külügyminisztérium működésébe (...)Úgy látjuk, hogy egyelőre a határon túli magyar ügyeknek rendkívül fontos összetevője az, hogy a két- és többoldalú diplomáciában megfelelő feltételeket tudjunk biztosítani a nemzetpolitika érvényesülése számára (...) A státustörvényt a határon túli magyarok kezdeményezésére alkotta meg a magyar Országgyűlés. Úgy ítéljük meg, hogy csak velük egyetértésben módosítható ez a törvény; semmiféle koncepcionális módosítását mi a magunk részéről támogatni nem tudjuk".
(KÜM sajtótájékoztató, 2002. V. 23.)
2002.05.23.
Kovács László, kijelölt magyar külügyminiszter brüsszeli tárgyalása során kijelentette: „Az új kabinet átértékeli a státustörvény kérdését, s a Szlovákiával támadt vitában olyan megoldást keres majd, amely megőrzi ugyan a státustörvény eredeti céljait, ugyanakkor elfogadható lesz a Szlovák kormány számára is. Magyarországnak és a régió minden országának érdeke ugyanis a kapcsolatok normalizálása, és a kialakult feszültség enyhítése".
(Új Szó, 2002. május 24.; idézi: CLA)
2002.05.23.
Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatója.
2002.05.23.
A Vajdaság széles körű – törvényhozó, végrehajtó és önálló bírói hatalommal rendelkező – autonómiája mellett kiálló pártokat és nem kormányzati szervezeteket tömörítö Vajdasági Szövetség tagszervezetei kétnapos tanácskozásuk végén megállapodást kötöttek arról, hogy intézményesítik a szövetséget, és bejegyeztetik a köztársasági igazságügyi minisztériumnál. A tanácskozáson – elfoglaltságukra hivatkozva – nem vettek részt a VMSZ képviselői. Arra is hivatkoztak, hogy Mile Isakov, az RV elnöke az utóbbi napokban heves kirohanásokat intézett Kasza József, a VMSZ elnöke ellen. A VSZ május 28-áig adott határidőt a VMSZ-nek, hogy aláírja a megállapodást, különben nélküle jegyzik be a VSZ-t.
(HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.24.
Trencsén várában megkezdődött a három Benelux állam és a négy visegrádi ország kormányfőinek informális találkozóját, amelyen Magyarországot Stumpf István kancelláriaminiszter képviselte.
(HTMH Observer, 2002.05.23.)
2002.05.24.
Szlovákiai magyar
értelmiségiek "Polgári felhívás a szlovákiai magyarok választott
képviselőihez - Európai jövőnk tízparancsolata" címmel felhívást tettek
közzé Batta György komáromi író, lapszerkesztő aláírásával, amelyben többek
között ez áll: "Négy éve a három magyar elődpárt egyesülésével a Magyar
Koalíció Pártjában megteremtődött a közös fellépés lehetősége. 1998-ban egy
csoportosulás az utolsó pillanatig ellenezte az egyesülést, és most csaknem
ugyanazok akarják szétverni ezt az egységet. Szlovákiai magyar értelmiségiek
szűk csoportja egy beszéd ürügyén keltett hisztérikus légkörben Duray Miklós
félreállítására szólította fel az MKP-t. Valójában kísérlet ez az MKP ügyvezető
alelnöke által több évtizede következetesen képviselt értékrend eltüntetésére,
amelynek középpontjában a hatszázezres magyarság tényleges érdekvédelme állt és
áll ma is".
(HTMH Observer,
2002.05.29.)
2002.05.24.
Csép Sándor addigi
elnököt választotta újra a szervezet legfőbb tisztségébe a Magyar Újságírók
Romániai Egyesületének tisztújító közgyűlése. A szovátafürdői Teleki Oktatási
Központban megtartott közgyűlés az eddigi elnök mandátumának további két évre
történő meghosszabbítása mellett Karácsonyi Zsigmond marosvásárhelyi újságírót
ügyvezető elnökké, Ambrus Attilát, a Brassói Lapok főszerkesztőjét és Vincze
Lorándot, a bukaresti rádió magyar adásának szerkesztőjét pedig a MÚRE
alelnökeivé választotta.
(HTMH Observer,
2002.05.29.)
2002.05.25.
Az MKP Pozsonyban megtartott IV. országos közgyűlése jóváhagyta a párt választási programját és választási jelszavát: "A bizalom kötelez". (Új Szó, 2002. V. 27.)
(MKP-honlap; Új Szó, 2002. V. 27.)
http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20020527&cl=26195
2002.05.25.
Markó Béla, a
Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke Marosvásárhelyen, az RMDSZ belső
parlamentjének számító Szövetségi Képviselők Tanácsa ülésén tartott politikai
helyzetelemzésében a történelem kényszeréből született önállóság vállalását
nevezte a legfontosabb feltételnek ahhoz, hogy az erdélyi magyarság
megmaradhasson szülőföldjén. Az RMDSZ elnöke szerint az önállóság egyrészt azt
jelenti, hogy a román pártokkal pragmatikus viszonyt kell kialakítani. A velük
való együttműködés révén kell a közösség túlélését, megerősödését és
továbblépését lehetővé tévő eszközöket megteremteni. Magyarországgal
kapcsolatban Markó leszögezte: az önállóságot a mindenkori magyar kormánnyal
kialakított minél hasznosabb és közelibb viszony szolgálja.
A Szövetségi Képviselők Tanácsa leszavazta Toró T. Tibornak a Reform Tömörülés nevében tett javaslatát, hogy a testület foglalkozzék az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának helyzetével és az alkotmánymódosítás ügyével. Az SZKT azzal indokolta az elutasítást, hogy ingatlanügyben a testület egyszer már döntött, másrészt az alkotmánymódosításról az RT a jogi szakértõk ülésén elmondhatja véleményét.
Ezt követően a Reform Tömörülés, a Keresztény-Nemzeti Frakció és az SZKT-ból kizárt Magyar Ifjúsági Tanács megalakította a Polgári Együttműködés Tanácsát, amely céljai szerint "egy átláthatóbb működésű SZKT-ért és az RMDSZ eredeti programjához való visszatérésért kíván tevékenykedni".
(Transindex, 2002. V. 27.; HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.25.
Bayer Zsolt, a Duna Televízió kulturális igazgatója, aki a Partiumi Reform Klub vendégeként tartózkodott Nagyváradon, polgári körök megalakítására szólította fel az erdélyi és a partiumi magyarságot. Szerinte ezzel a sokaknak nem tetsző RMDSZ-csúcsvezetés megbuktatását is el lehetne érni.
(Transindex, 2002. V. 27.; HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.25.
A Reform Tömörülés, a Keresztény-Nemzeti Platform és a Magyar Ifjúsági Tanács bejelentette: Polgári Egyeztető Tanácsot (PET) hoznak létre, amely a hét végén vezetőséget választ, és programot hirdet.
(HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.27.
Az Országgyűlés 197 igen szavazattal, 178 ellenszavazattal és egy tartózkodás mellett a Magyar Köztársaság miniszterelnökének választotta Medgyessy Pétert, és egyidejűleg elfogadta a kormányprogramot. Medgyessy Péter ismételten leszögezte, hogy közjogi értelemben 10 millió magyar miniszterelnöke lesz, hiszen - mint fogalmazott - nem lehet más, de 15 millió magyarért érez felelősséget. Expozéjában úgy fogalmazott: "szükség van a határainkon túli magyarokra is, magyarságuk megőrzését, sorsuk előmozdítását támogatni kell". Mint mondta, arra fog törekedni, hogy ugyanazok az esélyek illessék meg őket szülőhelyükön, mint amilyen a Magyarországon élőknek megadatik, és rendszeressé kívánják tenni a Magyar Állandó Értekezlet tanácskozásait. A kijelölt miniszterelnök szerint az szolgálja legjobban a határon túli magyarok érdekét, ha a szomszédsági kapcsolatokban Magyarország jó viszonyra, párbeszédre, együttműködésre törekszik. Hangsúlyozta, hogy a határon túli magyarság támogatásának mértékét kormánya növelni kívánja a jövőben, és helyzetük javítása érdekében hosszú távú megoldásokra törekszik.
(MNO, 2002. V. 27.; HTMH Observer, 2002.05.29.)
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=79842&rvt=2
2002.05.27.
Titelen megalakult a Tiszavirág Művelődési Egyesület. (> 2002.12.07.)
(Magyar Szó, 2002.12.10., 7.)
2002.05.28.
Adrian Nastase román kormányfő Bécsben Wolfgang Schüssel kancellárral folytatott megbeszélése után újságírók előtt kijelentette: azt várja az új magyar kormánytól, hogy újból megvizsgálja a kedvezménytörvényt. A Die Presse című lapnak adott interjúban leszögezte: "Az én szememben minden ország maga felelős kisebbségei kezeléséért. Nincs ok arra, hogy egy másik ország garantálóként lépjen fel. A gazdasági és kulturális segítség rendben lenne. Erre a törvényre azonban nincs szükség, és csak problémákat teremt".
(Die Presse, 2002.05.29.; HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.28.
Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatalnak a Határon Túli Magyarok Hivatalát felügyelő politikai államtitkára az Mti-nek elmondta: a vezetői értekezleten már bejelentette, hogy kezdeményezi fogja Kiss Elemérnél, a Miniszterelnöki Hivatal vezetőjénél Szabó Tibornak, a HTMH eddigi elnökének felmentését és Bálint Pataki József kinevezését.
(HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.28.
Az esztergomi Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola kisebbségi akadémiát rendezett a Vág-Duna-Ipoly Eurorégió oktatási és kulturális célkitűzéseinek megvalósítására
(HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.29.
Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal Határon Túli Magyarok Hivatalát felügyelő politikai államtitkára Markó Bélával, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökével Budapesten folytatott megbeszélése után kijelentette: "Minden olyan határon túli szervezetet tárgyalópartnerként fogadunk el, amelyet a nemzeti kisebbségek legitimnek nyilvánítanak, és nem kívánunk beavatkozni a szomszédos országokban működő magyar pártok és szervezetek belső életébe". Újságíróknak nyilatkozva elmondta, megértik és tiszteletben tartják, ha ezeknek a pártoknak, illetve szervezeteknek más véleményük van, de minden esetben konzultálni kívánnak velük arról, ami őket érinti. Ide tartozik például a Magyar Állandó Értekezlet, a kedvezménytörvény végrehajtása, illetve a különböző minisztériumokat érintő egyeztetés is.
(HTMH Observer, 2002.05.29.; HTMH Observer, 2002.06.05.)
2002.05.29.
Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke levélben gratulált Medgyessy Péternek, miniszterelnökké választása alkalmából. "Kívánom, hogy a magyar kormány munkáját az egész nemzet alapérdekeinek megfelelően végezhesse, s ezzel hozzájáruljon a nemzetstratégiai kérdésekben mára kétpólusúvá vált Kárpát-medencei magyar politikai elit ellentéteinek áthidalásához” – áll levelében, amely végén reményét fejezi ki, hogy a magyar kormány támogatja a VMDP törekvéseit, s "legrosszabb esetben is a másként gondolkodóknak kijáró türelemmel lesz iránta".
(HTMH Observer, 2002.05.29.)
2002.05.30.
Erhard Busek, a Délkelet-európai Stabilitási Egyezmény koordinátora Bécsben kijelentette: a jelenleg EU-csatlakozásra váró országok belépését követően napirendre kerülnek a tárgyalások a balkáni országokkal. Nem tartotta elegendőnek, hogy az első bővítési kör után a tárgyalások csupán Romániára és Bulgáriára korlátozódjanak, mert szerinte Horvátországot is be kell vonni a folyamatba, amely hamarosan benyújtja felvételi kérelmét. A bővítés első köre után a teljes délkelet-európai régióra kiterjedő stratégiára lesz szükség. Bosznia-Hercegovina és Jugoszlávia esetében a csatlakozás tíz év múlva lesz esedékes. Jugoszláviának ezt megelőzően a koordinátor szerint meg kell oldania Montenegró, valamint Koszovó helyzetét, ami a nemzetközi közösségtől is függ.
(HTMH Observer, 2002.06.05.)
2002.05.30.
Doru Vasile Ionescu, a Határon túli Románok Hivatalának vezetője sajtóértekezletén kijelentette: a magyarországi román iskolák "csak nevükben románok"; alig van román tankönyv; a szegedi és budapesti román karok hallgatóinak többsége romániai magyar. A magyarországi román oktatás támogatására a román kormány "misszionárius tanárokat" fog küldeni Magyarországra, s támogatni fogja az ortodox felekezeti oktatás visszaállítását. Ionescu bejelentette: a kolozsvári egyetemmel karöltve hivatala szociológiai felmérést fog végezni Magyarország keleti részén, hogy felmérje az ottani románok önazonossági állapotát.
(HTMH Observer, 2002.06.05.)
2002.05.31.
Dr. Kincses Előd, az RMDSZ marosvásárhelyi alapító tagja közleményében felrótta az RMDSZ vezetésének, hogy az SZKT legutóbbi ülésén semmibe vették az RMDSZ alapszabályzatának 44. szakaszát, mely szerint az SZKT nem jogosult arra, hogy felülbírálja a társult tagok, mint a MIT-küldött állítását. "Aggasztó, hogy pont a változtatni akaró, saját véleményüket egyéni karrierjük kockáztatásával is felvállaló ifjakat akarjátok kiutálni, kiirtani a romániai magyar politikai életből. Azt próbáljátok meghonosítani, hogy az RMDSZ alkalmazásában álló »független« fiatalok meghatározó szerepet játszanak az általatok hatalmi támogatással létrehozott »alternatív« ifjúsági szervezetben" – áll a közleményben.
(HTMH Observer, 2002.06.05.)